Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

tel. 791191692 Rejestracja główna

ul. Fryderyka Chopina 24/1 87-100 Toruń

Laserowe leczenie JaskryJaskra jest podstępną, postępującą chorobą narządu wzroku. Dochodzi w niej do uszkodzenia nerwu wzrokowego co w skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty. 

Za najważniejszy czynnik ryzyka rozwoju jaskry uważa się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z tego powodu większość terapii koncentruje się właśnie na różnych metodach obniżenia w/w ciśnienia. Wyróżnić możemy farmakoterapię ( zazwyczaj krople ), zabiegi laserowe, mało inwazyjne zabieg chirurgiczne oraz zabiegi operacyjne ( np. trabekulectomia ). 

Wyróżniamy dwa podstawowe typy jaskry:

 • jaskra otwartego kąta
 • jaskra zamkniętego kąta

Podział taki wynika z budowy anatomicznej gałki ocznej / kąta przesączania.

Wybór metody leczenia odpowiedniej dla danego pacjenta zależy przede wszystkim od typu jaskry, jej zaawansowania, stanu gałki ocznej i oczywiście rozmowy z pacjentem.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się na terapiach laserowych wykorzystywanych w leczeniu p/ jaskrowym.

Lasery w terapii przeciw jaskrowej są wykorzystywane na całym świecie od wielu lat. Terapie takie charakteryzują się wysoką skutecznością i odpowiednim profilem bezpieczeństwa. Rośnie również komfort życia pacjenta gdyż często po leczeniu laserowym pacjenci mogą odstawić, zmniejszyć lub chociaż opóźnić rozpoczęcie leczenie kroplami. 

Z tych powodów leczenie laserowe to w wielu przypadkach leczenie pierwszego rzutu / leczenie z wyboru.

W naszym gabinecie stosujemy następujące terapie laserowe:

 - Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka MLT

 • Iridotomia laserowa YAG
 • Iridoplastyka laserowa 

Irydotomia laserowa 

Jest to wykonanie niewielkiego otworu w obwodowej części tęczówki, najczęściej w górnej części gałki ocznej. Otwór ten położony z reguły w części oka zasłoniętej górną powieką jest niewidoczny i nie powoduje zaburzeń widzenia ( choć w specyficznej sytuacji Pacjent może odczuwać zaburzenia widzenia związane Irydotomią ). Wykonany otwór tworzy dodatkową drogę przepływu cieczy wodnistej pomiędzy komorą tylną i przednią gałki ocznej. Pogłębia tym samym komorę przednią, uwidacznia większą część beleczkowania, przywraca bardziej fizjologiczny układ anatomiczny w oku. Odpowiednio wcześnie wykonany zabezpiecza również przed powstaniem trwałych zrostów zaburzającym przepływ cieczy w kącie przesączania. Jest to więc bezpieczny i skuteczny zabieg mający na celu ułatwienie cyrkulacji cieczy wodnistej w oku, stabilizację ciśnienia wewnątrzgałkowego i zabezpieczenie pacjenta przed zamknięciem kąta przesączania, który może prowadzić do upośledzenia widzenia i ślepoty. 

Zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny. Trwa około 10 minut. 

MLT - mikropulsowa laserowa trabekuloplastyka

Jeden z najnowszych zabiegów laserowych wykorzystywanych w leczeniu jaskry otwartego kąta. Impuls lasera o długości fali 577nm stymuluje komórki barwnikowe w obszarze beleczkowania powodując sprawniejszy odpływ cieczy wodnistej z oka a tym samym obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest leczeniem pierwszego rzutu w nadciśnieniu ocznym oraz jaskrze otwartego kąta.

Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i może być powtarzany. Trwa około 10 minut. 

Iridoplastyka Laserowa 

Zabieg wykorzystywany w jaskrze zamkniętego kąta w przypadku nieprawidłowej konfiguracji ( ułożenia ) tęczówki głównie Iris Plateau. Polega na koagulacji światłem lasera obwodowej części tęczówki. Celem zabiegu jest poszerzenie kąta przesączania i ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z oka. 

Zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny. Trwa około 10 minut. 

Przygotowanie do zabiegu: 

Do zabiegu laserowego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Pacjent nie musi być na czczo. Przyjmuje w dzień laseroterapii wszystkie swoje leki normalnie jak w każdy inny dzień.

Po zgłoszeniu się do Kliniki Pacjent otrzymuje komplet dokumentów w tym zgodę na zabieg, którą musi podpisać. Następnie otrzymuje krople zwężające źrenicę oka ( napinające tęczówkę ), które działają po kilku-kilkunastu minutach. 

Przebieg zabiegu:

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu kroplowym (miejscowym). Pacjent siada naprzeciwko lasera. Układa podbródek na podstawce i dosuwa czoło do ramki aparatu. Na gałkę oczną nakładana jest na kilka minut specjalna soczewka umożliwiająca wykonanie zabiegu. Soczewka ta zapobiega również przed przypadkowym mrugnięciem powieką i nagłymi ruchami gałki ocznej.

Zabieg trwa kilka minut. Jest całkowicie bezbolesny a ryzyko związane z laseroterapią niezwykle niskie. 

Powikłania:

Najczęstsze powikłania po zabiegu to krwawienie z tęczówki, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, stan zapalny wnętrza gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne oraz przejściowe uszkodzenie nabłonka rogówki. Rzadko występujące powikłania to uszkodzenie śródbłonka rogówki, zmętnienie soczewki, obrzęk plamki żółtej. Mogą również wystąpić inne rzadsze powikłania. 

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:

 • stany zapalne oka,
 • infekcyjne choroby ogólnoustrojowe,
 • nieodpowiednia przezierność rogówki ( np. Keratopatia ),
 • brak współpracy pacjenta ( w tym zgody )

inne rzadziej spotykane

ZoBACZ REZULTATY NASZYCH ZABIEGóW

Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
Korekcja powiek
Nici liftingujące
Botox
Modelowanie kształtu ust
Wolumetria twarzy
Leczenie łysienia
 1. Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
 2. Korekcja powiek
 3. Nici liftingujące
 4. Botox
 5. Modelowanie kształtu ust
 6. Wolumetria twarzy
 7. Leczenie łysienia
Elite Derm logo
ul. Fryderyka Chopina 24/1, Toruń
e-mail: elitederm@elitederm.pl
tel.: 791 191 692

Klauzula Informacyjna dla pacjentów EliteDerm

EliteDerm © 2016 - 2022 - Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem