Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

tel. 791191692 Rejestracja główna

ul. Fryderyka Chopina 24/1 87-100 Toruń

Czym jest zwyrodnienie ciała szklistego?

Ciało szkliste to przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca główna komorę oka, zlokalizowana pomiędzy soczewka a siatkówka.

U osób młodych ciało szkliste cechuje idealna przejrzystość. Z biegiem czasu, w miarę starzenia się oka, ciało szkliste może ulegać zmianom, tracąc swój kształt i ulegając upłynnieniu. Bez stabilnego ciała szklistego włókna kolagenowe zapadają się i łącza ze sobą tworząc grudki i wiązania.

To właśnie one, rzucając cień na siatkówkę, przybierają formę plam, nici lub pajęczyn, zwanych potocznie metami. W wielu przypadkach, wraz z dalszym starzeniem sie oka, ciało szkliste całkowicie odłącza się od siatkówki. Zjawisko to nosi nazwę tylnego odłączenia ciała szklistego (PVD). Występowanie PVD często wiąże się z nagłym wzrostem liczby mętów.

Typy mętów ciała szklistego

Mety to niewielkie skupiska zdegenerowanych włókien kolagenowych poruszających się w obrębie ciała szklistego oka. Mety powodują rzucanie cieni na światłoczuła warstwę tkanki zlokalizowana w tylnej części oka (siatkówkę). Widoczne elementy „pływające” w polu widzenia to właśnie cienie rzucane przez tego typu zmętnienia.

 • Nitki - Występują najczęściej u osób młodych. Są cienkie i gęste oraz mogą występować pod postacią licznych punktów i/lub nitek przypominających pajęczynę. Powstają w wyniku rozpadu włókien kolagenowych ciała
 • szklistego. W zależności od ich rozmiaru i umiejscowienia mogą być leczone metoda Witreolizy.
 • Mety rozproszone - Powstawanie mętów o kształcie przypominających chmury jest
 • wynikiem naturalnego procesu starzenia. Mimo, ze w niektórych przypadkach można leczyć je za pomocą Witreolizy, osiągniecie satysfakcjonujących rezultatów wymaga zazwyczaj bardziej ogólnego leczenia.
 • Pierścienie Weissa - Mety o kształcie pierścieni (tzw. pierścieni Weissa”) to duże, włókniste zmętnienia umiejscowione przeważnie w bezpiecznej odległości
 • od soczewki i siatkówki. Dzięki temu możliwe jest skuteczne leczenie
 • metoda witreolizy.

 

Czym jest Witreoliza?

Witreoliza to nieinwazyjna i bezbolesna metoda laserowego leczenia mętów ciała szklistego, które powodują zaburzenia wzroku. Jej celem jest poprawa widzenia, tak aby pacjent mógł powrócić do wykonywania codziennych zadań bez żadnych przeszkód.

Jak działa Witreoliza?

W zabiegu Witreolizy stosuje się nanosekundowe impulsy światła laserowego, powodujące oddzielenie pasm i odparowywanie zmętnień ciała szklistego. Podczas tego procesu cząsteczki kolagenu i kwasu hialuronowego są przekształcane w gaz. W efekcie mety sa całkowicie usuwane lub zmniejszane do rozmiaru, który nie wpływa negatywnie na wzrok pacjenta.

Jaki laser wybrać do witreolizy ?

W naszym gabinecie używamy jedynego lasera stworzonego specjalnie do wykonywania zabiegów witreolizy laserowej - Lasera Ellex Ultra Q Reflex.  Jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie posiadającym ten typ lasera.

Technologia firmy Ellex, Reflex Technology™, obejmuje oświetlenie koaksjalne, tryby współosiowy i pozaosiowy, precyzyjną zieloną wiązkę celowniczą oraz doskonały profil wiązki energii. Minimalizuje to potencjalne błędy ogniskowania oraz ryzyko uszkodzenia naturalnej soczewki lub siatkówki oraz oferuje bezpieczne i niezwykle skuteczne narzędzie do usuwania zmętnień ciała szklistego. Inne modele lxserówwykorzystywane do witreolizy charakteryzują się zdecydowanie niższym profilem bezpieczeństwa.

Jak wygląda sam zabieg?

Witreoliza to zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i niewymagający hospitalizacji. Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lekarz okulista podaje krople znieczulające. Następnie na oku umieszczana jest soczewka kontaktowa, a impulsy światła laserowego przesyłane są za pośrednictwem specjalistycznego mikroskopu.

W czasie zabiegu pacjent może dostrzec niewielkie, ciemne plamki lub cienie, sygnalizujące odparowywanie mętów w postaci drobnych pęcherzyków gazu. Pęcherzyki te w krótkim czasie ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu do ciała szklistego.

Po zakończeniu zabiegu okulista może zdecydować o zastosowaniu przeciwzapalnych kropel do oczu. Każda sesja zabiegowa trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. U większości pacjentów osiągniecie satysfakcjonujących rezultatów wymaga przeprowadzenia dwóch takich sesji (czasami trzech).

Co dzieje się po przeprowadzeniu zabiegu?

Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może dostrzegać niewielkie, ciemne plamki w dolnej części pola widzenia. Są to drobne pęcherzyki gazu, które szybko ulegną rozpuszczeniu.

Należy zaznaczyć, ze bezpośrednio po zabiegu u niektórych pacjentów może wystąpić niewielki dyskomfort, zaczerwienienie lub tymczasowa utrata ostrości widzenia. Komplikacje i działania niepożądane Odnotowane komplikacje i działania niepożądane związane z Witreoliza należą do rzadkości. Do sporadycznych działań niepożądanych należy zaćma i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP).

Kto może odnieść korzyści z leczenia metoda Witreolizy?

Niezbędne jest wykonanie badania okulistycznego, które pozwoli ustalić, czy dana osoba może poddać się zabiegowi Witreolizy. Badania składa się z konsultacji okulistycznej, badania SOCT oraz badania USG gałek ocznych. Należy zwrócić uwagę, że tylko część pacjentów nadaje się do tego zabiegu. Część z osób zgłaszających się na kwalifikację ma taką konstrukcję gałki ocznej i taki typ i położenie mętów, że kategorycznie nie ma u nich możliwości wykonania laseroterapii. Do witreolizy nadają się idealnie duże, centralnie położone męty ( pierścień Weissa ) w oczach z całkowitym odłączeniem ciała szklistego ( PVD ).

Innym czynnikiem decydującym o możliwości zastosowania tej metody leczenia jest wiek pacjenta. U większości młodszych pacjentów (<45 roku życia ) występują mikroskopijne mety zlokalizowane w pobliżu siatkówki (1-2 mm), które nie kwalifikują się do leczenia metoda Witreolizy.

Co jeśli Witreoliza okaże się nieskuteczna?

Badania kliniczne wykazały, że u większości osób prawidłowo kwalifikowanych Witreoliza jest bezpieczna i skuteczna.

W przypadku gdy zmętnienia nadal będą się utrzymywać, lekarz okulista może zalecić zabieg chirurgiczny - witrektomię tylną. Zabieg, trwający około godziny, wykonywany w warunkach sali operacyjnej polega na usunięciu całości lub części ciała szklistego.

Zapraszamy na badanie kwalifikujące do witreolizy laserowej.

Poniżej zamieszczamy fragmenty artykułu firmy Consultronix - przedstawiciela firmy Ellex.

„Ze względu na liczne korzyści i małą możliwość powikłań, badania nad efektywnym usuwaniem mętów ciała szklistego za pomocą nanosekundowego lasera zyskały w ostatnim czasie na intensywności.

Podstawową korzyścią dla pacjenta jest bardzo niski współczynnik powikłań pozabiegowych równy 0.1% (stwierdzono możliwość wystąpienia wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, mikrokrwotoków lub zaćmy). Wart zauważenia jest również udział pozytywnych rezultatów, które zanotowano w przypadku 85-92% przeprowadzonych zabiegów (w zależności od autora publikacji). Kolejnym argumentem przemawiającym za zabiegiem jest fakt, iż przeprowadzenie zabiegu nie wymaga angażowania sztabu ludzi i sali operacyjnej. W wygodny i szybki sposób można tego dokonać w typowym gabinecie przystosowanym do pracy z laserami. Specyfika usuwania mętów laserem potrzebuje znakomitego narzędzia, który ułatwi pracę, zwiększy bezpieczeństwo i zapewni wysoką skuteczność. Takie narzędzie to UltraQ Reflex, który został wyprodukowany w dalekiej Australii przez dobrze Państwu znaną firmę Ellex, czołowego producenta laserów medycznych na świecie.

Lasery Ellex’a wyróżnia skoncentrowana wiązka o ultra-gaussowskim profilu oraz zastosowany Q-switch pozwalający uzyskać przełom optyczny przy niskiej energii, wynoszącej nawet 1.8mJ (w powietrzu), co chroni tkanki otaczające ciało szkliste. Dzięki zaawansowanej optyce możliwe jest wykonywanie witreolizy (jak również kapsulotomii i irydotomii) przy użyciu mniejszej ilości impulsów i mniejszych energii, co znacznie obniża możliwość niepożądanych uszkodzeń oraz podnosi poziom kontroli nad procedurą. Precyzję lokalizowania mętów i prawidłowego umiejscawiania ogniska lasera zapewnia dwupunktowy system celowniczy o tolerancji do 8 mikronów.

Kolejnym, istotnym dla prawidłowo wykonanego zabiegu, zagadnieniem jest uzyskanie odpowiedniego kąta stożka wiązki laserowej oraz zachowanie współosiowości promieni lasera oraz oświetlenia. Do tej pory standardowa budowa lasera YAG kierowała światło lampy szczelinowej pod pewnym kątem ku górze, nie poziomo. Innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne opatentowała firma Ellex i zastosowała je w najnowszym laserze YAG oznaczonym jako UltraQR. Specjalna budowa jego lampy szczelinowej umożliwia uzyskanie zbieżności wizji, promienia lasera i oświetlenia lampy na jednej ścieżce optycznej oraz ogniskowanie ich w jednym punkcie. Osiągnięcie takiej zbieżności możliwe jest dzięki zastosowaniu ruchomego, zautomatyzowanego lustra Reflex, które w momencie wykonywania strzału usuwane jest z toru optycznego, w celu dostarczenia światła lasera do oka pacjenta. Koaksjalny system oświetlenia zapewnia rewelacyjną głębię ostrości obrazu w przednim odcinku oraz ułatwia precyzyjne ogniskowanie na strukturach zawartych w ciele szklistym.

Pomimo, że założeniem powstania lasera UltraQ Reflex było umożliwienie dokonywania witreolizy, pamiętajmy, iż ciągle ma on zastosowanie jako tradycyjny YAG w irydotomii i kapsulotomii. W jej przypadku po wszczepach soczewek nowej generacji (dyfrakcyjnych, torycznych) wspomniane wcześniej właściwości optyczne minimalizują ryzyko uszkodzenia części optycznej soczewki.”

ZoBACZ REZULTATY NASZYCH ZABIEGóW

Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
Korekcja powiek
Nici liftingujące
Botox
Modelowanie kształtu ust
Wolumetria twarzy
Leczenie łysienia
 1. Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
 2. Korekcja powiek
 3. Nici liftingujące
 4. Botox
 5. Modelowanie kształtu ust
 6. Wolumetria twarzy
 7. Leczenie łysienia
Elite Derm logo
ul. Fryderyka Chopina 24/1, Toruń
e-mail: elitederm@elitederm.pl
tel.: 791 191 692

Klauzula Informacyjna dla pacjentów EliteDerm

EliteDerm © 2016 - 2022 - Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem